5. 10. 2017

Zástupci FAČR řešili na další UEFA Study Group problematiku školního fotbalu

Ve druhé polovině září proběhla v dánské metropoli Kodani další z řady vzdělávacích stáží s názvem UEFA Study Group, tentokrát se zaměřením na školní fotbal.

Ty probíhají po celé Evropě v jednotném formátu, kdy jedna země hostí zástupce dalších tří zemí a hlavními tématy jsou elitní mládež, vzdělávání trenérů, grassroots fotbal a ženský fotbal. Tato „kodaňská“ Study Group byla zaměřena na grassroots fotbal, neboli fotbal pro všechny, konkrétně pak na fotbal ve školách.

,,Téma fotbalu v základních a mateřských školách je v České republice velmi aktuální. Historicky máme skvělé školní turnaje pro desetitisíce dětí, spolupráci klubů a škol se snažíme podporovat v rámci náborových akcí Měsíc náborů, mnohem více ale ještě chceme zacílit na spolupráci s pedagogy přímo ve školách, podporu jejich odbornosti, ale i materiální podporu škol, aby i v rámci tělesné výchovy mohl být fotbal sportem č.1, na který se děti budou těšit. Stejně tak považujeme za velmi důležitá, aby veřejnost, ale i pedagogové znali obrovský zdravotní přínos fotbalu pro děti, který jsme měli možnost vidět při jedné z dánských prezentací o jejich rozsáhlém výzkumu na toto téma,“ zhodnotil Study Group Michal Blažej z Grassroots oddělení FAČR.

Za FAČR se mimo Michala Blažeje zúčastnili také Radim Zajíc, Grassroots trenér mládeže Moravskoslezského kraje a Aleš Majer s Milanem Šimoníčkem, kteří působí v roli lektorů FAČR zodpovědných za vzdělávání C a B licencí, ale právě i pedagogů na školách.

,,Oproti minulosti bylo určitě dobrým krokem snížení počtu jednotlivých výprav a jejich členů. Všichni se pak mají šanci lépe poznat, což dále usnadňuje komunikaci a vzájemnou interakci. Téma školního fotbalu pro nás bylo naprosto aktuální, takže bylo čem diskutovat, přemýšlet a bylo to smysluplné. Study Group hodnotím jako výborně zorganizovanou, inspirativní do mé další práce a určitě i obohacující,“ přidal svůj pohled Radim Zajíc, Grassroots trenér mládeže Moravskoslezského kraje.

Součástí programu bylo i hodnocení jednotlivých asociací ze strany UEFA v rámci Grassroots charty, která na základě plnění stanovených kritérií oceňuje jednotlivé asociace podle kvality zlatou, stříbrnou a bronzovou úrovní. Česká republika aktuálně patří do stříbrné úrovně, nicméně byl ze strany UEFA oceněn progres v oblasti neprofesionálního fotbalu a ČR je velmi blízko k postupu do zlaté kategorie, kde je aktuálně pouze 11 evropských zemí, např. Německo, Anglie, Švédsko a další. Více o Grassroots chartě naleznete v článku zde.

UEFA Study Group - školní fotbal (Kodaň 9/2017)