10. 1. 2016

VIDEO, FOTO: Galavečer Grassroots: Černý znovu triumfoval mezi dorostenci

Václav Černý také v rámci dnešního 14. Galavečera Grassroots Fotbalové asociace České republiky v Praze na Žofíně potvrdil postavení největšího talentu domácí scény.

V hlasování expertů ofenzivní univerzál Ajaxu Amsterodam ovládl prestižní anketu o nejlepšího staršího dorostence, obhájil vítězství z loňského roku a v součtu s dvěma triumfy mezi mladšími dorostenci stanul už čtyřikrát na pomyslném trůnu. Černý tak vyrovnal počin svého předchůdce Dominika Maška, dalšího příbramského odchovance.

V rámci 14. Galavečera byly vyhlášeny i ostatní ankety v kategoriích mládežnického, ženského a neprofesionálního fotbalu, futsalu, Grassroots, charity a fair-play.

Za Černým mezi staršími dorostenci skončil na druhém místě David Březina a na třetím Jan Kuchta.

Černý na pražském Žofíně osobně cenu nepřebral, protože si plnil své povinnosti s prvním týmem Ajaxu na soustředění v Turecku. Černého zastoupil jeho otec Václav, trenér reprezentace U15. „Mrzí mě, že nemohu být v Praze, ale soustředění s Ajaxem má také svoji váhu. Každopádně jsem moc rád, že se mi povedlo obhájit vítězství,“ vzkázal Černý junior.

Anketu o nejlepšího mladšího dorostence stejně jako loni ovládl Michal Sadílek, momentálně hájící barvy PSV Eindhoven, před druhým Christianem Frýdkem a Antonínem Růskem. Sadílek s Frýdkem obsadili stejné pozice i v loňském roce.

„Třeba jsem anketu o největší talent nevyhrál naposledxy,“ podotkl s úsměvem Sadílek, který v budoucnu může usilovat o primáty ve starší kategorii a napodobit tak Černého. „Přání do roku 2016? S reprezentací musíme zvládnout poslední fázi kvalifikace o postup na mistrovství Evropy U17 a tam se poprat o dobrý výsledek. A na klubové úrovni bych si přál natrvalo přestoupit do Eindhovenu,“ uvedl Sadílek, který je momentálně v Eindhovenu na hostování z 1. FC Slovácko.

Poprvé se v rámci Galavečeru Graasroots nevyhlašovala nejlepší česká fotbalistka. Stane se tak až 21. března v rámci tradiční ankety Fotbalista roku. Po dnešku je však známa nominace tří hráček, které se o ocenění utkají: Petra Divišová, Lucie Martínková a Kateřina Svitková.

A ostatní ankety? Michal Seidler je potřetí v kariéře nejlepším futsalistou roku, tentokrát triumfoval před svými reprezentačními parťáky Liborem Gerčákem a Lukášem Rešetárem. A mezi futsalovými trenéry dokonce už podesáté zvítězil kouč reprezentace Tomáš Neumann.

Dnešek pro něj byl velmi speciální: na žofínském pódiu stanul poté, co v závěru loňského roku přestál vážné zdravotní komplikace. „Moje ocenění beru hlavně jako uznání práce trenérů v klubech. To oni hráče připravují pro reprezentaci a já potom sklízím ovoce v anketách,“ prohlásil sympaticky Neumann, který se už v únoru chce postavit na lavičku reprezentace při mistrovství Evropy  v Srbsku.

Anketu o největší talent mezi futsalisty počtvrté ovládl Radim Záruba.

Zcela stejné jako loni zůstalo pořadí mezi trenéry ženského fotbalu: první místo znovu bral Anton Mišovec z pražské Slavie před Petrem Vlachovským z 1. FC Slovácko a Stanislavem Krejčíkem (reprezentace A). „Říkám si, jestli letos můžeme překonat výsledky z loňska, vždyť jsme prohráli jen dva soutěžní zápasy… Nastavili jsme si laťku vysoko, ale dál žijeme svůj sen. Uděláme všechno, abychom znovu uspěli na všech frontách. V Lize mistrů narazíme na skvělý Lyon, v domácí soutěži budeme usilovat o obhajobu, byť Sparta také zbrojí a nenechá nám nic zadarmo,“ řekl Mišovec.

Největším talentem v ženském fotbale je Kamila Dubcová z 1. FC Slovácko, která zvítězila před svými oddílovými spoluhráčkami Eliškou Janíkovou a Michaelou Dubcovou. A Miloš Hlaváček z 1. FC Slovácko byl navíc oceněn jako nejlepší trenér v ženském mládežnickém fotbale.

V kategorii trenérů dorostenců byli oceněni Jiří Kaiser (FC Slovan Liberec), Martin Komoň (TJ Svitavy) a Pavel Šulák (MFK OKD Karviná), mezi žákovskými trenéry pak Milan Hanko (FC Fastav Zlín), Radovan Morong (SFC Opava) a Petr Fišar (FK Dukla Praha).

HRÁČSKÉ ANKETY

Fotbal - starší dorostenec
1. Václav Černý (Ajax Amsterodam), 2. David Březina (AC Sparta Praha), 3.  Jan Kuchta (SK Slavia Praha)     

Fotbal - mladší dorostenec (Cena Vlastislava Marečka)
1. Michal Sadílek (PSV Eindhoven). 2. Christian Frýdek (AC Sparta Praha), 3. Antonín Růsek (FC Zbrojovka Brno) 

Ženský fotbal - nominace (anketa bude vyhlášena 21. března v rámci Fotbalisty roku)
Petra Divišová (SK Slavia Praha), Lucie Martínková (AC Sparta Praha), Kateřina Svitková (SK Slavia Praha) 

Ženský fotbal - talent roku
1. Kamila Dubcová (1. FC Slovácko), 2. Eliška Janíková (1. FC Slovácko), 3. Michaela Dubcová (1. FC Slovácko) 

Futsalista roku
1. Michal Seidler (ETO Györ), 2. Libor Gerčák (Nejzbach Vysoké Mýto), 3. Lukáš Rešetár (FK Era-Pack Chrudim) 

Futsal – talent roku
1. Radim Záruba (FK Era-Pack Chrudim), 2. Antonín Hrdina (SK Slavia Praha), 3. David Jošt (AC Sparta Praha) 

Plážový fotbal
Michal Salák (BS Bohemians 1905)

TRENÉRSKÉ ANKETY

Fotbal - dorostenci (bez umístění)
Jiří Kaiser (FC Slovan Liberec), Martin Komoň (TJ Svitavy), Pavel Šulák (MFK OKD Karviná) 

Fotbal - žáci (bez umístění)
Milan Hanko (FC Fastav Zlín), Radovan Morong (SFC Opava), Petr Fišar (FK Dukla Praha) 

Ženský fotbal
1. Anton Mišovec (Slavia Praha), 2. Petr Vlachovský (1. FC Slovácko), 3. Stanislav Krejčík (reprezentace „A“) 

Ženský fotbal – mládež
Miloš Hlaváček (1. FC Slovácko)    

Futsal
1. Tomáš Neumann (reprezentace „A“), 2. Marek Kopecký (Rádio Krokodýl Brno), 3. Vlastimil Bartošek (Red Devils Chojnice).

 

DOPROVODNÉ ANKETY

Cena fair play 2015
Jan Kozderka (FK Jablonec) 

Grassroots akce roku 2015
Pohár Josefa Masopusta 

Grassroots aktivita ženského fotbalu 2015
Charitativní projekt na podporu Renaty Bumbálkové-Boháčové 

Grassroots sociální akce roku 2015
Fotbalisté ČR (2. místo na Speciálních olympijských hrách v Los Angeles) 

Gambrinus – „Kopeme za fotbal“
Sokol Kozolupy