8. 4. 2019

V Londýně na stadionu Wembley proběhla konference UEFA #EqualGame

Necelé dva týdny po kvalifikačním utkání Anglie - Česko se na londýnském stadionu Wembley uskutečnila historicky první konference s názvem #EqualGame, což je kampaň UEFA zaměřená na rozmanitost ve fotbale.

Dvoudenní konference pořádaná společně UEFA a anglickou fotbalovou asociací přivítala přes dvě stovky delegátů z více než 50 zemí.

Oficiální program zahájil předseda UEFA Aleksander Čeferin, který vyzval fotbalovou rodinu po celé Evropě, aby pokračovala v úsilí o větší rovnost, rozmanitost a inkluzi. ,,Stydím se za problémy, které nadále poškozují fotbal a v roce 2019 musíme uspořádat konferenci, která podporuje rozmanitost ve fotbale. Stydím se, že v Evropě nadále dochází k diskriminačnímu jednání na fotbalových stadionech, a to na amatérské i profesionální úrovni. Fotbal je sport, který odstraňuje všechny rozdíly, společenské, rasové, sexuální a náboženské a jediné barvy, na kterých záleží na hřišti, jsou barvy dresů hráčů," řekl na úvod Čeferin.

Součástí programu byly i diskusní panely, kterých si účastnily známé fotbalové osobnosti, např. Yaya Touré, bývalý FC Barcelona a FC Manchester City, bývalý trenér Belgie Roberto Martínez, dále Rachel Yankey, bývalá reprezentantka Anglie, první ženská rozhodčí v Bundeslize Bibiana Steinhausová, nebo Jason Roberts, ředitel vývoje společnosti CONCACAF.

Za Fotbalovou asociaci České republiky byl na konferenci přítomen Michal Blažej z Grassroots úseku. ,,UEFA se dlouhodobě snaží dát ve spolupráci s fotbalovými asociacemi možnost hrát fotbal opravdu všem bez rozdílu, což je podstata i programu Grassroots, který je už v České republice velmi dobře znám. Konference ke kampani EqualGame tento záměr ještě rozšířila, kdy se mnohem detailněji věnuje problémům jako je rasismus, diskriminace, ale i hledání různých možností pro lidi s mentálním či fyzickým handicapem," řekl k průběhu konference Michal Blažej.

Konference UEFA #EqualGame 2019