27. 3. 2019

V Hradci Králové probíhá unikátní projekt na podporu mládežnického fotbalu

Vysvětlit nutnost správných stravovacích a pitných režimů pro vrcholový sport dětem i rodičům, sledovat tělesnou kondici mladých sportovců nebo kompletně nastavit vhodné složení jídelníčků. A také přednášky, měření a konzultace s rodiči. To vše patří do ojedinělého projektu na podporu mládežnického fotbalu, který probíhá v Hradci Králové.

Program pro komplexní výživové poradenství pro mladé fotbalisty, jehož partnerem je společnost ONDRÁŠOVKA, je zaměřen na zdravou výživu, stravování a pitný režim v FC Hradec Králové u hráčů mládežnických kategoriích U7-U19.

„Vzhledem k tomu, jak intenzivně naši kluci trénují, potřebujeme, aby se správně a zdravě stravovali. Ojedinělé projekty v naší Fotbalové akademii jsou zaměřené právě na to. Věříme, že se vyplatí z pohledu výkonnosti a konkurenceschopnosti našich mladých hráčů i s ohledem na jejich budoucí přechod do seniorských profesionálních kategorií," říká místopředseda představenstva FC Hradec Králové Richard Jukl.

Výsledkem těchto aktivit má být nejen osvojení si správných stravovacích a pitných návyků, ale i prokázání zvýšené výkonnosti, lepší tělesná kondice, eliminace únavy a v neposlední řadě snížení počtu zranění mladých hráčů. Projekt s klubem realizuje tým profesionálních nutričních terapeutů pod vedením Pavla Suchánka, se kterým spolupracuje řada vrcholových sportovců, včetně mládežnických fotbalových reprezentací U15-U21.

„Naším úkolem je vysvětlovat nutnost správných stravovacích a pitných režimů pro vrcholový sport hráčům i rodičům, provádět pravidelná měření tělesného složení a změn v čase, nastavit správná složení jídelníčků včetně pitných režimů nebo kontrolovat jejich dodržování. A samozřejmě také poradit, opravit chyby a odhalit špatné stravovací návyky,“ vysvětluje Pavel Suchánek.

 

Od spuštění projektu už s mladými fotbalisty i jejich rodiči uskutečnil několik přednášek, stovky měření a osobních konzultací, společně také upravili jídelníčky a stravovací režimy. Díky tomu došlo i k zásadnímu zlepšení při následných měřeních.

Smysluplnosti projektu si cení i partner projektu, společnost ONDRÁŠOVKA: „Dlouhodobě vnímáme skvělou práci s mládeží, která probíhá v Hradci Králové. Současně jsme s panem doktorem Suchánkem v kontaktu v oblasti zdravého stravování fotbalistů při Ondrášovka Cupu. Když jsme zjistili, že se zde rýsuje další možná spolupráce, neváhali jsme a podpořili ji,“ uvedl ředitel společnosti Libor Duba.

„ONDRÁŠOVKA podporuje mládežnický sport již řadu let, cílem je začlenění našich minerálek do každodenního režimu v míře a množství, které je pro tělo prospěšné,“ dodává Libor Duba.

Jak projekt mladým fotbalistům prospívá, se budou moci přesvědčit i diváci základních skupin finálového turnaje Ondrášovka Cupu kategorie U11, který bude v Hradci Králové odehrán 11. a 12. května.

SLOŽENÍ SKUPIN ONDRÁŠOVKA CUPU 2018/2019 – KATEGORIE U11

SKUPINA A SKUPINA B SKUPINA C SKUPINA D
FC Hradec Králové CU Bohemians Praha Viktoria Plzeň SK Kladno
Sigma Olomouc FC Vítkovice 1919 Zbrojovka Brno FC Slovácko
FK Čáslav AC Sparta Praha Cidlina Nový Bydžov Žďár nad Sázavou
ŠSK Bílovec FC Zlín Fotbal Třinec SK Slavia Praha
FK Pardubice FK Mladá Boleslav Dyn. Č. Budějovice 1. HFK Olomouc
FK Dukla Praha FC Tempo Praha FK Teplice FC Slovan Liberec


FOTO: Josef Štěpán

Ondrášovka Cup - losování finálového turnaje U11