10. 2. 2020

UEFA Share: FAČR jde v pomoci klubům správným směrem

V sídle Německé fotbalové asociace ve Frankfurtu se uskutečnil třídenní seminář pod patronací UEFA s názvem UEFA Share, jehož hlavním tématem byl rozvoj fotbalových klubů. 

 

Semináře se zúčastnili zástupci fotbalových asociací Německa, Albánie, České republiky, Rakouska, Gruzie, Řecka, Malty, Portugalska, Švédska a Turecka.

Celý seminář vedli zástupci UEFA v čele s Per Ravn Omdalem, bývalým místopředsedou UEFA a nyní ambasadorem programu Grassroots. Českou výpravu vedl Michal Blažej z Grassroots oddělení FAČR, který byl s akcí velmi spokojený.

"Celý třídenní seminář přinesl vzájemné sdílení zkušeností, byl velmi interaktivní a plný diskusí místo pouhých prezentací projektů a vše směřovalo k řešení problémů, které se fotbalových klubů v jednotlivých zemích týkají,“ přiblížil náplň Michal Blažej.

Společně s ním se akce zúčastnili dva okresní Grassroots trenéři mládeže (GTM OFS), Petr Zapletal z OFS Zlín a Barbora Cankářová z OFS Litoměřice.

"Dva z našich GTM OFS, kterých máme aktuálně obsazených 77 z 80, jsme sem vzali záměrně, protože tito pomocníci a rádci pro kluby jsou velké téma po celé Evropě a mnoho zemí se tímto směrem ubírá. Mnoho asociací chce klubům také nabídnout podobnou pomocnou ruku, i proto jsme na toto téma byli pod palbou otázek. Jsme totiž jedni z mála zemí, kdo již má tuto pozici aktivní a funkční. I Německo chce s pilotním provozem začít nyní v roce 2020. Stejně tak zaujaly naše národní a krajské Grassroots konference, které chce několik zemí okamžitě aplikovat v jejich prostředí, líbila se i naše zelená karta Respekt pro rodiče a trenéry,“ doplnil ještě Michal Blažej.

Nadšená přijela ze stáže Barbora Cankářová, GTM OFS Litoměřice.

"Líbila se mi organizace celé stáže a přístup ze strany UEFA i jednotlivých zemí. Myslím si, že možnost konverzovat s ostatními zeměmi o jejich nastavení je velmi přínosné, navíc ve velmi pozitivní atmosféře. Na některých příkladech, které zazněly, bylo jasně vidět, že když se chce, jde opravdu téměř všechno. To je ale teď i na nás GTM OFS, abychom dokázali s kluby efektivně spolupracovat. Osobně mě velmi zaujaly také myšlenky směrem k ženskému fotbalu, které bychom mohli aplikovat i u nás.“  

"Tato akce byla skvělá příležitost načerpat nápady a inspiraci od lidí, kteří se stejně jako my starají o kluby na amatérské úrovni. Vše bylo velmi interaktivní, což je skvělé pro sdílení nápadů.

Po diskuzích s ostatními zeměmi jsme se utvrdili, že v České republice běží projekty, které fungují stejně v Anglii, Švédsku a dalších zemích, v některých stěžejních jsme dokonce napřed před Německem nebo Rakouskem. I z reakcí ze strany UEFA bylo vidět, že práci, kterou děláme, děláme dobře a je třeba v ní vytrvat,“ přidal své poznatky a pocity také Petr Zapletal, GTM OFS Zlín.

Z průběhu akce byl nadšený i samotný Per Omdal. "Po celou dobu jsme měli otevřenou a aktivní výměnu názorů mezi jednotlivými delegáty všech zemí a jsem si jistý, že se všichni vrací domů s mnoha novými nápady, impulsy a specifickými cíli pro další posílení a rozvoj klubového fotbalu.“

Zajímavostí je, že mezi účastníky byl i Rüştü Reçber, bývalý skvělý brankář tureckého národního týmu a rekordman v počtu startů, společně s ním pak Ahmet Oğuz Çetin, bývalý hráč turecké Süper Lig a do roku 2011 asistent trenéra u národního týmu. Byl to jen další důkaz, jak důležitou oblastí Grassroots fotbal je, a jak se o něj zajímají i velká fotbalová jména jednotlivých zemí.

Příloha 1 - Srovnání jednotlivých asociací (populace, členství, ženský fotbal, kluby)
Příloha 2 - Aktivní diskutované projekty v jednotlivých asociacích

UEFA Share - Club development 2020, Frankfurt

Složka dokumentů:

UEFA Share - Club development 2020, Frankfurt