2. 12. 2017

Seminář SCM a SpSM přivítal téměř 250 mládežnických trenérů

Téměř dvě stě padesát zástupců klubů sportovních center a středisek mládeže (SCM a SpSM) se společně se zástupci Fotbalové asociace České republiky opět sešlo na informačním semináři v Nymburku.

Mezi pozvanými účastníky byli tradičně vedoucí trenéři dorosteneckých, žákovských a přípravkových úseků jednotlivých klubů se statuty SCM a SpSM, za FAČR pak zástupci sportovně technického oddělení, úseku neprofesionálního fotbalu, trenérsko metodického úseku, úseku fotbalu žen, vedoucí trenéři krajských fotbalových akademií, krajští grassroots trenéři mládeže a několik hostů, mezi kterými byl například zástupce české basketbalové federace a vynikající sportovní odborník Michal Ježdík.

V úvodní prezentaci představili strategii a vizi výchovy talentované mládeže v rámci sportovních středisek a center mládeže technický ředitel FAČR Michal Prokeš, vedoucí úseku neprofesionálního fotbalu Otakar Mestek a koordinátor SCM a SpSM Michal Blažej. ,,Hlavním smyslem tohoto semináře je každoroční setkání trenérů z našich sportovních středisek a center, které sdružují naše nejtalentovanější hráče. Je neustále třeba sjednocovat myšlení a názory, abychom všichni šli stejnou cestou," přiblížil hlavní smysl semináře Michal Prokeš. 

Koncepčními změnami aktuálně prochází vzdělávání trenérů především na úrovních B a C licencí, které představil vedoucí trenérsko metodického úseku Antonín Plachý společně s dalším členem tohoto úseku Vernerem Ličkou, zodpovědným za profesionální fotbal. ,,Zavedli jsme tři nové lektory pro Českou republiku pro jednotné vzdělávání nižších licencí, to je nyní asi nejzásadnější změna. Další novinkou je příchod Vernera Ličky, který bude garantem vzdělání pro profesionální fotbal," zmínil hlavní změny Antonín Plachý.

Velký prostor byl věnován mládežnickým reprezentačním trenérům, kteří přítomným trenérům poskytli zpětnou vazbu z mezistátních utkání mládežnických rerezentací a informovali o další spolupráci s jednotlivými kluby. Své místo měla v rámci semináře i diskuse s trenéry profesionáních týmů Jindřichem Trpišovským, Jaroslavem Hynkem a Romanem Skuhravým, kteří byli v minulých letech pravidelnými účastníky tohoto semináře ještě v roli mládežnických trenérů, ze kterých se vypracovali až do nejvyšších soutěží dospělých. Velkým rozvojem prochází ženský fotbal, důležité novinky a informace byly prezentovány zástupci úseku fotbalu žen Pavlem Ducháčkem, Terezou Doušovou a trenérem reprezentace žen U17 Pavlem Matejkou.

Jedněmi z hlavních bodů dvoudenního programu byly dva ukázkové tréninky, první z nich zaměřený na kategorii přípravek pod vedením lektorů FAČR Aleše Majera, Martina Daňka a Milana Šimoníčka, druhý trénink pak byl zaměřený na starší žáky pod vedením reprezentačních trenérů U15 Antonína Baráka a Jiřího Vorlického. ,,V trénincích bychom měli hráčům vracet především herní kreativitu, tréninky by proto měly být velmi herní a hravé, aby si hráči nácvik dovedností osvojovali přímo v herních podmínkách. Ve velkém množství by se měly objevovat průpravné hry v malém počtu hráčů, ve kterých hráči musí neustále řešit různé situace a zároveň při tom zlepšují a drilují své individuální dovedosti," nastínil filosofii FAČR v práci s mládeží Antonín Barák.

V samotném závěru semináře proběhla vynikající předáška Michala Ježdíka, dlouhodobého sportovního trenéra a odborníka, který hovořil o velkém současném problému, kterým je ztráta kreativity hráčů a možnostech, jak ji v hráčích především v mládežnických kategoriích budovat.

 

UKÁZKOVÝ TRÉNINK Z ROKU 2016

UKÁZKOVÝ TRÉNINK Z ROKU 2015 - ATLETICKÝ

UKÁZKOVÝ TRÉNINK Z ROKU 2015 - SILOVÝ

Seminář SCM a SpSM - Nymburk 2017