10. 10. 2017

Pavel Nedvěd: odměna v podobě památky i motivace na celý život

Nedílnou součástí přípravy v Regionálních fotbalových akademiích (RFA) je i vzdělávací proces. Nejen, že hráči musí mít dobrý prospěch, ale mohou se dočkat i zajímavé odměny. Tou se čtveřici hráčů, kteří měli nejlepší výsledky v angličtině, stala návštěva Juventusu Turín a setkání s Pavlem Nedvědem.

Vyráží do Turína a nevědí, co čekat od setkání s jedním z nejlepších fotbalistů naší historie. 13 hodin v autě přemýšlejí nad tím, jak se budou chovat oni sami a jak držitel zlatého míče k nim. „Po tom, co nám všichni, kteří pana Nedvěda znají, řekli, jsme se uklidnili. Jeho přístup pak pro nás nebyl takovým překvapením, ale přesto je úžasný. Vůbec se na něm neprojevilo, že tak dlouho hrál na špičkové úrovni a co všechno dokázal,“ vypovídá bezprostřední zážitky Lukáš Perina, jeden ze čtveřice oceněných fotbalistů z akademií.

Společně s vedoucím úseku talentované mládeže Antonínem Barákem a projektovým manažerem Ondřejem Lípou urazili hráči ze čtyř různých akademií přes jedenáct set kilometrů, aby se nejen setkali s Pavlem Nedvědem, ale přijali i jeho pozvání na utkání Ligy Mistrů. „Byl to úžasný zážitek, pan Nedvěd, ten zápas, prostě je to něco neuvěřitelného“, vypočítává emoce Sebastian Latoň, který působí v RFA v Karviné.

Den strávený cestováním následovalo 24 hodin fotbalového programu, ranní rozcvičení, pak setkání s Pavlem Nedvědem, následované návštěvou tréninkového centra Juventusu, kde se mladí hráči podívali na utkání mládežnické Ligy Mistrů a setkali se s jedním ze svých vrstevníků. Nicolas Penner už druhý měsíc statečně drží český prapor ve své kategorii a učí se novým fotbalovým i životním zvykům v Turíně.

Večerní program pak byl dokonalým zakončením snového dne. Sledování utkání Ligy Mistrů z míst, kam se mnozí smrtelníci za celý svůj život nepodívají. „Byl to úžasný zážitek, na který člověk asi už nikdy nezapomene. Zároveň je to pro nás všechny velká motivace a povzbuzení do další práce, abychom se třeba někdy alespoň přiblížili tomu, co dokázal Pavel Nedvěd,“ popisuje načerpané dojmy Jaroslav Saňák z olomoucké RFA.

„V mnoha směrech to pro nás byl obrovský příklad. Pan Nedvěd nám dal spoustu dobrých rad a podnětů. Jak si stanovit postupné cíle, na čem pracovat, je to opravdu něco, co nepotká moc lidí za celý život a my si toho moc vážíme,“ dodává člen jihlavské RFA FAres Shudeiwa.

Sám Pavel Nedvěd se snažil odpovědět na všechny dotazů mladých fotbalistů. „Pro mládež je třeba dělat všechno co je možné. Je škoda, že tady byli jen čtyři kluci, ale je to pro ně věřím dobrá motivace i příklad,“ popisoval dojmy ze setkání Nedvěd. Nadšený z celé akce byl i Sportovně-technický ředitel FAČR Michal Prokeš. „Pavlu Nedvědovi patří obrovský dík za všechno co pro kluky udělal a samozřejmě za čas, který nám všem ve svém nabitém programu věnoval. Hodně v tom pomohl také Jiří Müller,“ vypočítával díky Prokeš.

 

Celá akce skončila opět dlouhou cestou zpět do Prahy. V hlavách patnáctiletých kluků už běhalo něco docela jiného, než po cestě do Turína – památka i motivace na celý život.

Hráči z Regionálních fotbalových akademií, kteří se zúčastnili setkání s Pavlem Nedvědem:

Jaroslav Saňák – RFA Olomouckého kraje

Sebastian Latoň – RFA Moravskoslezského kraje

Lukáš Perina – RFA Jihočeského kraje

Fares Shudeiwa – RFA kraje Vysočina 

Setkání hráčů RFA s Pavlem Nedvědem v Juventusu