16. 6. 2020

Ondrášovka Cup v Šumperku plný euforie, domácí skončili druzí za Spartou

Veskrze pozitivní energii přinesl úvodní finálový turnaj osmého ročníku Ondrášovka Cupu, který je oficiálním Pohárem FAČR kategorií U8 – U13.

Po uvolnění koronavirových opatření se při finále kategorie U13 rozlévala v srdcích všech účastníků fotbalová radost.

Za přítomnosti bývalého reprezentanta Tomáše Ujfalušiho ovládla úvodní ze série šesti finálových turnajů Sparta. Zcela mimořádným přínosem pak byly výkony domácích fotbalistů, kteří konečným druhým místem vyvolali v Šumperku neuvěřitelnou euforii.

Do finálového turnaje vždy vstupuje 24 týmů, které se utkají ve čtyřech základních skupinách. Dva nejlepší ze základní fáze turnaje pak postupují do Zlaté skupiny. Tak silné emoce jako v Šumperku snad Ondrášovka Cup za osm let svého trvání ještě nezažil. Všichni byli na vyvrcholení kategorie U13 neskutečně natěšení a šumperští příznivci navíc vytvořili nezapomenutelnou atmosféru, kterou vyprovokovali domácí mladí fotbalisté.

Dospělé áčko Šumperku sice hraje divizi, ale jejich následovníci se vůbec nezalekli jmen velkých klubů, včetně Sparty. Právě Spartu FK Šumperk porazil v základní skupině 2:1 a odstartoval vlnu nebývalé euforie, kterou zažili i diváci u obrazovek České televize.

Šumperk i Sparta společně postoupili do Zlaté skupiny, v níž se bojovalo o vítězství v turnaji. Sparta obhajuje celkové prvenství v Ondrášovka Cupu z předchozí sezóny a v kategorii U13 triumfovala i před rokem. Jak se později ukázalo, prohra se Šumperkem byla jedinou, kterou Sparta v turnaji utrpěla. Jinak všechny své další zápasy vyhrála, za celý turnaj inkasovala jen 3 góly a ze Šumperku si odvezla vítěznou trofej.

Domácí FK Šumperk zvládl fantasticky základní skupinu bez jediné bodové ztráty s pěti výhrami a postupem do závěrečné fáze s impozantním skóre 16:1. Ve finálové skupině, do níž si přinesli výhru nad Spartou, už ale šumperští museli počítat ztráty. Porážky s Pardubicemi a Baníkem Ostrava byly sice nepříjemné, ale i tak je 2. místo pro Šumperk obrovským úspěchem. Třetí příčku obsadil tým FK Pardubice.

Na turnaj se přijel podívat také bývalý kapitán národního týmu a hráč mj. Sigmy Olomouc, Hamburgeru SV, Fiorentiny, Atlétika Madrid a Galatasaray Istanbul a také vítěz Evropské ligy Tomáš Ujfaluši. V Šumperku se setkal s mladými fotbalisty, komentoval pro Českou televizi a předával ceny nejlepším týmům.

„Vzpomínám si, že jako kluk jsem tady hrál proti Šumperku za Rýmařov. Je ideální, že už se může zase hrát a maminky a tatínkové můžou sledovat své ratolesti. Kluci jsou šikovní a je radost se na ně dívat. Řekl bych, že oproti době, kdy jsem byl v tomto věku, se hra zrychlila, je propracovanější a jsou tady vidět hodně kvalitní hráči. Ve třinácti letech už jsem byl v Olomouci, ale u nás na vesnici to vždycky bylo o dvou až třech hráčích, kteří tým táhli a nebylo to o systémovém hraní, jak máme možnost vidět dnes. Důležité je v tomto věku hodně pracovat s míčem a zaměřit se na trénink rychlosti, protože kondice se pak dá dohnat později,“ řekl na téma mládežnického fotbalu Tomáš Ujfaluši.

Ondrášovka Cup svým letošní prvním finálovým turnajem dokonale ukázal svůj význam pro český fotbal, když se týmy z menších měst a klubů mohou rovnocenným způsobem měřit i s těmi největšími českými kluby, které mají své akademie a seniorské týmy v nejvyšší soutěži.

Další finálový turnaj Ondrášovka Cupu je na programu už v úterý a ve středu 16. – 17. června, kdy se nejlepší týmy kategorie U12 utkají v Hradci Králové.