23. 6. 2020

Ondrášovka Cup a Spartu nezastavil ve Výsokém Mýtě ani silný déšt

Finálový turnaj kategorie U9 Ondrášovka Cupu, oficiálního Poháru mládeže FAČR, ve Vysokém Mýtě ovlivnil očekávaný déšť. Nikomu ale deštivé počasí nedokázalo sebrat radost z fotbalu. 

Stejně jako v předchozích finálových turnajích v Šumperku a Hradci Králové byla každou minutou znát pozitivní energii, kterou Ondrášovka Cup přináší. Ve Vysokém Mýtě byly i přes upravený nedělní program k vidění nádherná utkání a letošní druhé prvenství mladých fotbalistů Sparty Praha.  

AC Sparta Praha vyhrála první finálový turnaj letošního Ondrášovka Cupu v kategorii U13 v Šumperku. Uprostřed týdne útočila Sparta na vítězství i v Hradci Králové, kde ale nakonec slavili triumf hráči hradeckého FC. Další výhru pro Spartu získali fotbalisté kategorie U9 ve Vysokém Mýtě.

Cesta k poháru ale vedla přes překonání deštivého počasí a nástrahy upraveného herního systému. V sobotu se odehrál standardní program utkání v základních skupinách. Změnit se ale kvůli složitým klimatickým podmínkám musel nedělní herní plán, aby se snížil počet odehraných utkání. Původní systém se Zlatou skupinou byl ve spolupráci s trenéry zúčastněných týmů upraven na formát play-off, které se hrálo v osmi týmech od čtvrtfinále až po finále.

Spartě a Hanácké Slavii Kroměříž se podařilo projít základní skupinou s pěti výhrami bez jakékoli bodové ztráty. Oba neporažené týmy zvládly první kolo rovněž bez zaváhání a do semifinále zamířily společně se Zbrojovkou Brno a Mladou Boleslaví. Obě semifinále byla velice vyrovnaná a nabídla parádní podívanou. Právě fotbalisté Sparty a Kroměříže spolu vytvořili semifinálovou dvojici. Jejich krásný duel nakonec o jediný gól vyzněl pro Spartu, která postoupila do finále proti Zbrojovce Brno po výhře 4:3.

Hanácká Slavia Kroměříž své kvality potvrdila v utkání, v němž porazila Mladou Boleslav 6:2, a obsadil bronzovou příčku. Ve finále Sparta proti Zbrojovce Brno dominovala. Pražané zvítězili 7:2, udrželi turnajovou neporazitelnost a stali se v kategorii U9 letošními vítězi Ondrášovka Cupu.        

Ve Vysokém Mýtě se o fotbalovou radost společně s dětmi dělil i bývalý reprezentant a hráč mj. Atlétika Madrid Radek Bejbl, který je v současnosti úspěšným trenérem mládeže. „Vnímám Ondrášovka Cup jako velmi zajímavý projekt pro mladé hráče, že mají možnost hráč po celou sezónu tak kvalitní turnaj, který je může přivést až do celorepublikového finále. Během utkání si v sobě vypěstovávají soutěživost a touhu vyhrát.“


Vicemistr Evropy z roku 1996 Radek Bejbl ocenil i nadšení, které celý turnaj i přes doslova psí počasí provázelo. Nikdo z účastníků nedal kvůli dešti najevo sebemenší zklamání a všichni si turnaj užívali.

„Je skvělé, že děti i rodiče k tomu tak přistupují. Svědčí to o tom, že děti mají o fotbal zájem, chtějí si turnaj užít a také v něm něco dokázat. Je důležité, aby děti neodradily nějaké dílčí neúspěchy, když se jim třeba chvíli ve sportu nedaří, aby na sobě pracovaly z hlediska všestrannosti a nevěnovaly se jen fotbalu. A také, aby rodiče dbali na to, aby jejich pohybová kultura vedla k všestrannosti,“ uzavřel Radek Bejbl, ambasador Ondrášovka Cupu kategorie U9.

Finálový turnaj sledoval na východě Čech také Bejblův někdejší spoluhráč ze Slavie a národního týmu a rovněž vicemistr Evropy z roku 1996 Jan Suchopárek.

„Ondrášovka Cup je skvělý projekt a je znát na jeho organizaci a zázemí, že má za sebou už spoustu ročníků. Je výborné vidět to zaujetí všech, kteří se na něm podílejí, a hlavně na hráčích, kteří se turnajů účastní. Úroveň ve všech mládežnických kategoriích stoupá. Formát 4+1 je bezvadný, protože hráči jsou neustále v permanenci a padá hodně gólů. Přesně tak si to přejeme, a tak by to mělo být,“ podíval se na turnaj očima zkušeného reprezentanta i trenéra další ambasador kategorie U9 Jan Suchopárek, který aktuálně vede reprezentační devatenáctku.   

 

Další finálový turnaj Ondrášovka Cupu se hraje ve dnech 23. – 24. června, kdy se nejlepší týmy kategorie U10 utkají v Táboře.

Zlatá skupina hraná ve formátu play-off

Čtvrtfinále

 • FK Mladá Boleslav - TJ Svitavy 3:2 po penaltách
 • FC Zbrojovka Brno - FK Jablonec 4:2
 • SK Hanácká Slavia Kroměříž - Akademie FC Baník Ostrava 8:1
 • AC Sparta Praha - Mostecký FK 4:2

O 5. - 8. místo

 • TJ Svitavy - FK Jablonec 6:4
 • Akademie FC Baník Ostrava - Mostecký FC 1:4

O7. místo:

 • FK Jablonec - Akademie FC Baník Ostrava 1:6

O 5. místo:

 • TJ Svitavy - Mostecký FK 3:5

Semifinále

 • FK Mladá Boleslav - FC Zbrojovka Brno 2:4
 • SK Hanácká Slavia Kroměříž - AC Sparta Praha 3:4

O 3. místo:

 • FK Mladá Boleslav - SK Hanácká Slavia Kroměříž 2:6

Finále

 • FC Zbrojovka Brno - AC Sparta Praha 2:7

Celkové pořadí kategorie U9

 1. AC Sparta Praha                    
 2. FC Zbrojovka Brno                 
 3. SK Hanácká Slavia Kroměříž  
 4. FK Mladá Boleslav                 
 5. Mostecký FK              
 6. TJ Svitavy                               
 7. FC Baník Ostrava       
 8. FK Jablonec                

Individuální ocenění 

 • Nejlepší hráč: Adam Svoboda (TJ Svitavy)
 • Nejlepší střelec: Štěpán Židlík (Hanácká Slavia Kroměříž)       
 • Nejlepší brankář: Nikolos Kobachidze (FK Jablonec)

Další program finálových turnajů   

 • 23. - 24. 6.  U10 Tábor                         
 • 26. - 27. 6.  U8 Benešov                     
 • 28. – 29. 6. U11 Benešov