27. 11. 2019

Oceněný manuál pro trenéry bude mít pokračování, rozšíří se do dalších sportů

Fotbalová asociace České republiky ve spolupráci s Linkou bezpečí vytvořila manuál pro trenéry s názvem Jak pomoci dětem, které něco trápí. 

Manuál se dočkal ocenění Nadace UEFA Foundation for Children Award 2019. A nyní bude rozšířen a rozpracován i mimo fotbalovou oblast.

FAČR ve spolupráci s Linkou bezpečí se rozhodla vytvořit další manuál, jenž bude mít za úkol pomoci trenérům i v jiných sportovních odvětví, ne pouze ve fotbalovém prostředí.

Jedním z nich jsou například basketbalisté. Na začátku listopadu byl manuál představen v rámci mezinárodní konference pro basketbalové kouče FIBA Europe U14 Get - Together.

"Je to velmi dobrá věc. Trenéři jsou takovou nárazníkovou zónou. Nejsou to učitelé ve škole či rodiče, ale právě trenéři jsou mnohdy taková první linie a mají možnost poznat, že něco u jejich svěřenců není v pořádku. Pokud dostanou do ruky rozumný návod, jak se v určitých situacích chovat, tak to může leckdy výrazně pomoci. Jsem velmi rád, že FAČR u takového projektu, který byl navíc oceněn i od UEFA, může být a jsem přesvědčený, že je to důležitá součást naší práci. Všichni kolegové, kteří jsou pod tímto projektem podepsáni, zaslouží poděkování," uvedl předseda FAČR Martin Malík. 

Třicetistránková brožura se zabývá tématy jako jsou šikana v týmu, kyberšikana, deprese, úzkosti a další. Příručka má být zároveň nápomocna při odhalování a řešení celé řady závažných problémů, o nichž se děti obvykle bojí mluvit.

"Podobná příručka tu chyběla. Odrazil se v ní profesionální přístup a celkové zpracování v podání jak odborníků z Linky bezpečí, tak v rámci trenérsko-metodického úseku a sociálních projektů. Manuál obsahuje případy z praxe a není to dělané od stolu. V příručce je jedenáct nejpalčivějších a nejfrekventovanějších témat zaznamenaných Linkou bezpečí. Velmi nás potěšily ohlasy i z mimo fotbalového prostředí a připravujeme další manuál, který bude zaměřen nejen na fotbalové trenéry, ale prostor dostanou i trenéři z dalších asociací. Materiál tak chceme rozšiřovat i mezi ostatní," uvedla Michaela Veselá, manažerka sociálních projektů FAČR.

Manuál bude oceněn také v rámci Galavečeru Grassroots fotbalu 5. ledna 2020.