21. 9. 2018

Mistrem ve walking fotbalu je Inter Letiště

Před rokem proběhlo na stadionu Přátelství v Prahe na Strahově představení nového sportovního odvětví pro seniory starší šedesáti let, nazvaného walking fotbal, tedy fotbal v chůzi. Hra, při které je zakázáno běhat.

Přesně po roce se projekt, jehož patronem je bývalý reprezentační kapitán Jan Fiala, dočkal prvního republikového šampionátu. Do bojů se pustilo šest českých týmů a také fotbalisté z Bratislavy, kteří právě před rokem sehráli proti českému týmu první oficiální mezistátní utkání. Byl mezi nimi i bývalý hráč Slavie Praha a Lokomotivy Košice sedmdesátiletý Ján Luža. „Když jsme se dozvěděli, že u vás tento sport žije a rozvíjí se, neváhali jsme a znovu přijeli. U nás se o tom spíše jen povídá,“ svěřoval se ještě před zahájením turnaje Ján Luža Janu Fialovi.

 

„Jsem opravdu moc rád, že jste vyslyšeli naši výzvu a vzali jste tento druh fotbalu za svůj a přijeli jste dnes soutěžit o titul. Když vás vidím, je to i pro mne taková osobní výzva, abych, až dosáhnu vašeho věku, se do této hry zapojil,“ řekl na úvod předseda VV FAČR Martin Malík a pokračoval: „Před rokem, při představení hry byl jedním z nejaktivnějších propagátorů Pepa Pešice a sám si s chutí zahrál. Teď už není bohužel mezi námi. Nezapomínáme na něj, a proto jsme na jeho počest tento turnaj nazvali Memoriálem Josefa Pešice a děkujeme jeho manželce paní Aleně, že přijala pozvání na dnešní den.“

Mezi diváky byl i švagr Josefa Pešice pan Antonín Pospíšil, ale i legendy našeho fotbalu, například Jozef Chovanec, Eva Haniaková či Vítězslav Lavička, kteří si s chutí podiskutovali s některými z hráčů zúčastněných družstev a rozdali autogramy.

Sedm týmů sehrálo systémem každý s každým po šesti utkáních na dvanáct minut a výsledky vytvořily konečné pořadí. Vzájemný souboj mezi Interem Letiště a TJ Štěchovice rozhodl o prvním mistru ČR ve walking fotbalu. Remíza stačila borcům z Interu Letiště, kteří vyhráli naprosto zaslouženě, protože v ostatních zápasech neztratili ani bod.

Protože v reglementu turnaje rozhoduje při rovnosti bodů vzájemné utkání, potřebovaly Štěchovice vyhrát a byly k tomu blízko, v poslední minutě střela hlavou jen velmi těsně minula branku brankáře Interu letiště Jaroslava Tichého, který byl vyhlášen nejlepším brankářem turnaje. Nejlepším střelcem se stal Miroslav Wilczek z Interu Letiště s devíti brankami a nejlepším hráčem byl jmenován Jiří Novák ze Štěchovic.

„Pro nás je druhé místo nečekaně dobrým výsledkem. Vždyť původně jsme ani nechtěli přijet, ale když jsme se dověděli, že jde o Memoriál Pepíka Pešice, kluka od nás, tak jsme nemohli chybět. Asi jsme mu udělali radost, jestli to ze shora sledoval. Ale kdyby tu mohl být s námi, tak jsme ten turnaj na jisto vyhráli,“ zaspekuloval si Drahomír Jiráň z týmu TJ Štěchovice.

Třetí místo si vybojovali hráči z Příbrami, na dalších příčkách skončily Teplice, Bratislava, Most a tým Senior Fitness.

„Dnešek ukázal, že fotbal v chůzi žije. Vznikají týmy v různých městech a některé se dnes představily. Souboje ukázaly, že si hráči v ničem nezadají s mladými a urputně bojují o každý výsledek. Chtěla bych poděkovat všem sponzorům i spolupracovníkům, kteří se na uspořádání dnešního šampionátu podíleli,“ hodnotí ve stručnosti hlavní organizátorka a akce Michaela Veselá, manažerka sociálních projektů FAČR.

Konečné pořadí:

1. Inter Letiště                               5            1            0            14:2      16

2. TJ Štěchovice                             4            1            1            13:6      13

3. Kantoři Příbram                        3            0            3              7:8        9

4. Senior special Teplice              2            1            3            12:17      7

5. Bratislava                                  2            1            3              9:9        7

6. SK Senior Most                         1            2            3            11:16      5

7. Senior Fitness                           1            0            5              9:17      3