11. 10. 2017

Máme talenty, říká Pavel Nedvěd

Ačkoliv během svého přechodu do Juventusu zažil Pavel Nedvěd možná nejtěžší část své profesionální, 19 leté kariéry, stal se jednou z nejvýznamnějších osobností novodobé historie turínského klubu. V pozici viceprezidenta klubu prožívá každý zápas jako by ho sám hrál. A sleduje i český fotbal, v jehož potenciál stále věří. 

Během návštěvy v Turíně jsme s Pavlem Nedvědem pořídili krátký rozhovor na téma jeho současného pohledu na fotbal z jiné pozice, a také situace českého fotbalu.

Pavle, jak se změnil během role funkcionáře váš pohled na fotbal?

Já si myslím, že jsem poznal problematiky chodu klubu, můžu říct i světového velkoklubu. Fotbal není složitá věc, je to jednoduchá věc a musí se dělat dobře. Samozřejmě ten základ vždycky byl a bude mládež. Mládeži se musíme věnovat hrozně moc, ale ona nám to vrátí. Co se týče prvního mužstva, tam už jsou hráči hotoví a problematika je trochu jiná. Je to spíš o maličkostech, které pak mění chod mužstva a to, jestli se mu daří.

 

Sledujete i český fotbal, jak vnímáte současnou situaci?

Myslím, že je třeba nějakých změn a docela velkých. Není třeba se jich bát a my něco musíme změnit, aby to mělo vzestupný trend. U nás talenti jsou a budou, není pravda, že by jich bylo méně než dřív. Jen je třeba s nimi kvalitně pracovat, dávat jim dobrý příklad a možnost. Zároveň také studovat, jak se to dělá jinde a snažit se posunout dál. Myslím, že hlavně my se musíme změnit a zlepšit, abychom jim mohli něco předat.

To mohou právě hráči jako jste vy, kteří mají bohaté zkušenosti.

Je to cesta, kde to chce zapojit spoustu nových lidí, bývalých fotbalistů, kteří mohou být příkladem pro kluky. Hodně hráčů prošlo zahraničními kluby a vědí, co je třeba udělat, aby se nastavila správná cesta. Myslím, že pak už je to jen o té práci a cesta může být dobrá.

Jaká je tedy cesta pro rodiče nebo trenéry, kteří takovou zkušenost nemají?

Je třeba být v klidu, nechat kluky vyrůstat fotbalově, aby je to hlavně bavilo. Neklást na ně nějaké přehnané cíle a tlak, aby je to prostě bavilo a fotbal měli rádi. Pak se mu budou věnovat kdykoliv budou mít volný čas a budou se k němu vracet. Druhá věc jsou postupné cíle, což je podle mého názoru hlavní bod a nesmírně důležitá věc. Lidé na to zapomínají a často chtějí přeskočit spoustu kroků, a to prostě nejde. Je třeba být v klidu a nechat kluky také dělat fotbal v klidu.