27. 10. 2017

Jiří Jarošík slaví čtyřicetiny

Fotbalista Jiří Jarošík, který dnes slaví čtyřicetiny, patří k nejúspěšnějším českým fotbalistům co do množství i rozmanitosti ligových titulů. Je nejen čtyřnásobným českým mistrem, ale i tím ruským, vítězem anglické Premier League a dvojnásobným mistrem Skotska.

Ústecký rodák oblékal již od svých třinácti let dres pražské Sparty, a to, s výjimkou let 1997 až 1999, kdy hostoval v Liberci, do ledna 2003, kdy byl za zhruba 117 milionu korun prodán do CSKA Moskvy, čímž se stal nejdražším fotbalistou ruské ligy.

O dva roky později přestoupil za více než dvojnásobnou sumu do londýnské Chelsea. Zde odehrál 14 zápasů a náleží mu tak titul, který Chelsea v této sezóně vybojovala, většinou ale hostoval v Birmingham City. Následující dvě sezóny hrál za Celtic Glasgow, poté vystřídal ruský tým Křídla Sovětů Samara a španělský Real Zaragoza.

V letech 2011 až 2013 nastupoval opět za Spartu, po ukončení smlouvy zamířil do druholigového španělského Deportiva Alavés, kde hrál do léta 2015. V reprezentaci důrazný a průbojný obránce či stoper Jarošík nastoupil ve 23 zápasech, naposledy v listopadu 2005. Střelecky se neprosadil. V roce 2000 se stal vicemistrem Evropy do jednadvaceti let.

Fotbalová asociace České republiky přeje bývalému reprezentantovi k dnešním kulatinám všechno nejlepší!