18. 6. 2020

Hradec Kálové v úplném závěru skolil Spartu a vyhrál Ondrášovka Cup U12

Neskutečně dramatický průběh nabídl finálový turnaj Ondrášovka Cupu, oficiálního Poháru mládeže FAČR, v kategorii U12 v Hradci Králové. 

V posledním utkání turnaje mezi FC Hradec Králové a Spartou Praha se bojovalo o vítězství v turnaji, které nakonec pro sebe až v posledních minutách urvali domácí Východočeši. Sparta skončila druhá a třetí pak Sigma Olomouc.

Do finálového turnaje vždy vstupuje 24 týmů, které se utkají ve čtyřech základních skupinách. Dva nejlepší ze základní fáze turnaje pak zamíří do osmičlenné Zlaté skupiny. Po základní skupinách se zdálo, že o vítěznou trofej by měli usilovat hlavně Slavia, Sparta a Slovácko, tedy týmy, které prošly do finálové skupiny bez ztráty bodu, a oba pražské kluby dokonce bez inkasovaného gólu.

Jenže ve finálové skupině se poměr sil začal přelévat úplně jiným směrem. Naději na prvenství si nakonec zachovala jen Sparta a Slavii i Slovácko čekal boj o umístění až za medailovými příčkami. Nahoru se naopak začal šplhat domácí Hradec Králové a spolu s ním také Sigma Olomouc.

Moc nechybělo, aby FC Hradec Králové vůbec nepostoupil do Zlaté skupiny. V úvodní fázi turnaje totiž Hradec prohrál se Slavií a Opavou a do finálové části prošel při shodném počtu 9 bodů s Vítkovicemi až díky výhře 5-0 ve vzájemném utkání.

Ve Zlaté skupině ale Hradečané nasadili k neuvěřitelné jízdě. Sice prohráli s Baníkem Ostrava, ale porazili Slovácko, Pardubice i Sigmu Olomouc a v utkání o všechno museli zdolat Spartu. Právě duel Hradce Králové se Spartou celý turnaj uzavíral.

Spartě k triumfu stačila remíza, Hradec musel vyhrát. Dlouho se hrálo 0-0, ale v úplném závěru nejprve Hradec Králové za mohutného povzbuzování fanoušků využil přečíslení k vedoucímu gólu a v poslední minutě přidal po chybě Sparťanů před vlastní brankou druhý gól.

 

Hradec Králové porazil Spartu 2-0, získal v tabulce o bod víc než Pražané a mohl slavit vítězství v Ondrášovka Cupu kategorie U12.

FC Hradec Králové všem ukázal, že i přes porážky v úvodu turnaje není nikdy nic ztraceno a pořád se dá dosáhnout na pohár pro vítěze. Navíc se opět projevila kvalitní práce s mládeží v FC Hradec Králové, kde už dokázali vychovat celou řadu výborných ligových fotbalistů.

Do Hradce Králové zavítal také stoper Slovanu Liberec a kapitán reprezentace do 21 let Matěj Chaluš, který je letošní Tváří Ondrášovka Cupu. „Je to pro mě velká čest a jsem za to hrozně rád. Pamatuji si, že jsem taky tak vzhlížel ke starším klukům. Moc si toho vážím a moc se mi tady líbí,“ svěřil se liberecký obránce, kterého měl v Hradci Králové i jeden osobní zájem.

„Brácha tady hraje za Slavii a jsem na něj pyšný. Z turnaje jsem nadšený, má hodně vysokou úroveň. Všechno je perfektně připravené a rodiče dodávají turnaji skvělou atmosféru.“

S Hradcem Králové je fotbalově spjat současný trenér reprezentace U15 Karel Havlíček. Turnaj ve „svém“ Hradci rozhodně nemohl vynechat. Ondrášovka Cup je pro mě úchvatná akce. Pořadatelům a všem, kdo se na Ondrášovka Cupu podílejí, patří velký dík, že se podařilo obzvlášť v letošním hektickém roce tohle všechno dát dohromady,“ pochválil celý projekt Karel Havlíček, který přidal i svůj pohled na další plus Ondrášovka Cup, v němž dostávají velkou příležitost předvést své umění i hráči z menších klubů.

Sám pocházím z malé vesnice, kde jsme ani neměli žáky. Kluky z vesnic tady sleduje hodně očí a větší kluby si to nenechají utéct. Tito kluci si toho víc váží a já si vážím jich, protože mají podle mě větší morálku, a je to pro ně šance se ukázat.“

Další finálový turnaj Ondrášovka Cupu je na programu už o víkendu 20. – 21. června, kdy se nejlepší týmy kategorie U9 utkají ve Vysokém Mýtě.

 

Celkové pořadí kategorie U12

 1. FC Hradec Králové 15
 2. AC Sparta Praha 14
 3. SK Olomouc Sigma MŽ 13
 4. SK Slavia Praha 10
 5. FC Baník Ostrava 10
 6. FK Pardubice 8
 7. FC Slovácko 7
 8. FK Mladá Boleslav 3

Individuální ocenění

 • Nejlepší hráč: Daniel Václavík (FC Hradec Králové)
 • Nejlepší střelec: Šimon Baláž (FC Slovácko)
 • Nejlepší brankář: Adam Bitta (FC Baník Ostrava)

Další program finálových turnajů        

 • 20. – 21. 6. U9 Vysoké Mýto              
 • 23. - 24. 6.  U10 Tábor                         
 • 26. - 27. 6.  U8 Benešov                     
 • 28. – 29. 6. U11 Benešov