19. 5. 2017

Hanácké Atény jsou připraveny stát se fotbalovým městem

Kroměříž, přezdívaná Hanácké Atény, je připravena na republikové finále 3. ročníku Sportovní ligy základních škol o Pohár Ministerstva školství v minifotbalu.

Na tiskové konferenci, která se uskutečnila 17. května v budově městského úřadu, o tom v příjemné atmosféře zástupce médií i hosty ujistili nejvyšší představitelé města a organizátoři závěrečného turnaje.

„Kroměříž uspořádá podobnou vrcholnou mládežnickou akci vůbec poprvé. Sám jsem v dobách školních let býval aktivním sportovcem a později fotbalovým útočníkem, proto prožívám hostitelství a pořadatelství tohoto turnaje celým svým sportovním srdcem a velmi se na fotbalová utkání těším,“ přiznal starosta města Jaroslav Němec.

Krásný fotbalový areál SK Hanácké Slavie Kroměříž ve dnech 25. a 26. května přivítá šest nejlepších dívčích i chlapeckých celků z celé České republiky. Jistou symbolikou bylo, že právě v den konání tiskové konference bojovaly ještě poslední týmy o účast v republikovém finále v mezikrajské kvalifikaci. „Dnešním klukům a holkám mohu tento turnaj jen závidět. V době, kdy jsem chodil do školy já, nic podobného neexistovalo. V tělocviku jsme hráli vlastně jen mezi sebou a občas nás pustili zakopat si na škváru. Teď je to jiné, Sportovní liga je super soutěž, vysílá ji Česká televize, což je neskutečné, a proto zápasy všichni účastníci tak prožívají. Pro všechny školy je už velkým úspěchem, že postoupily do finále, a hráči si určitě odnesou zážitek na celý život,“ řekl Jan Trousil, bývalý hráč Zbrojovky Brno a 1. FC Slovácko a také fotbalový expert České televize.

V závěrečném turnaji se představí dívky a chlapci ve věku čtrnácti-patnácti let. O pouhé dva roky tento věkový limit překročila Natálie Valášková, defenzivní hráčka 1. FC Slovácko a česká reprezentantka do 17 let. Ta má však za sebou jinou významnou akci – start na nedávném fotbalovém mistrovství Evropy do 17 let. Do pocitů svých, jen o málo mladších vrstevníků se proto umí dobře vžít. „Ráda bych si takový turnaj, jako je Sportovní liga, zahrála, byl by to pro mne super zážitek. Bohužel, už mi to nevyjde. Pro všechny účastníky to bude určitě zážitek a dosavadní vrchol kariéry. Teď musí jen chtít dál na sobě makat. Taktika je jednoduchá – každý musí do soutěže nastoupit z plných sil a odevzdat všechno, co v něm je. Utkání budou sledovat také různí trenéři a pozorovatelé, takže se před nimi mohou hráči ukázat. Na druhou stranu není třeba se nervovat, ale naopak si tento turnaj maximálně užít,“ poradila aktérům finálových střetnutí Natálie Valášková.