4. 11. 2016

Grassroots manažeři trénují děti i v mateřských školách

Děti z mateřské školy v Kolíně měly možnost strávit sportovní dopoledne pod vedením Grassroots manažera středočeského kraje Milana Kormaníka, který pro děti připravil fotbalový trénink a celkovou pohybovou průpravu.

Právě návštěvy mateřských a základních škol jsou jednou z činností, které mají krajští Grassroots manažeři FAČR v náplni práce, aby zlepšili sportovní přípravu dětí, komunikovali o správných postupech vedení pohybových aktivit s učiteli a především ukázali dětem, jak je fotbal krásným a všestranným sportem.

Ze zahrady mateřské školy v Kolíně byly toto dopoledne opět slyšet dětské hlásky. Zněly však jinak než obvykle. Byly plné napětí a očekávání. Také samotná zahrada vypadala jinak. Přibyly na ní míče, přenosné branky i rozlišovací dresy.

Za malou chvíli už grassroots manažer FAČR Milan Kormaník z fotbalové asociace a kolínský trenér Jiří Biško zvali všechny děti k sobě. „Jaké znáte hry?" tázal se Milan Kormaník a díval se do malých očí plných nadšení. Děti vyjmenovaly všechny klasické hry od schovávané přes Mrazíka po hru na babu. A Mrazíka si za okamžik také zahrály. Trenéři svou berlou mrazilkou zmrazovaly běhající děti, byl slyšet výskot a smích.

Zanedlouho však také pláč. Jednoho z chlapců nikdo nerozmrazil a jemu po tváři kanuly slzy. „To nevadí, tak běž zatím k paní učitelce, třeba se k nám přidáš za chvíli," podotkl Milan Kormaník a poslal chlapce za paní učitelkou. Kromě kolektivních her si děti vyzkoušely skákat přes překážky i na trampolíně, kličkovaly mezi kužely a dávaly góly nebo předváděly, jak umí kotoul.

Do žádné činnosti je však nikdo nenutil, děti dělaly jen to, co chtěly. Ředitelka mateřské školy Dana Malinová byla z nápadu ukázat dětem sport v jejich přirozeném prostředí nadšená. „Líbí se mi to, děti to donutí k nějaké aktivitě," řekla a dodala, že by bylo možné lepší, kdyby se akce zúčastnili také rodiče. „Aby také oni věděli, co všechno budou případně děti na fotbalovém tréninku dělat," vysvětlila.

„Na té zahradě se cítí skoro jako doma," připustil Milan Kormaník, že přirozené prostředí je jedním z důvodů, proč zástupci fotbalové asociace začali navštěvovat školky a školy. Možnost podobného tréninku mají totiž veškeré školy a mateřinky po celé České republice, stačí kontaktovat právě grassroots manažery jednotlivých krajů na těchto kontaktech.

Zdroj: www.skfs.cz  Foto: Lucie Mašínová (Deník)

Grassroots manažeři v MŠ - Kolín 2016