24. 6. 2019

Celkovým vítězem Ondrášovka Cupu 2018/19 se stala Sparta Praha

V šesti víkendových finálových turnajích sedmého ročníku Ondrášovka cupu se rozhodlo o celkovém vítězi. Tím se stala AC Sparta Praha, jejíž týmy byly ve všech těchto turnajích na medailových pozicích.

Ondrášovka cup, Oficiální pohár mládeže FAČR věkových kategorií U8-U13, má za sebou již sedmý ročník. Jedná se o jeden z největších fotbalových mládežnických projektů v České republice.

Do právě skončeného ročníku bylo přihlášeno 653 týmů. Odehrálo se celkem 97 turnajů ve 42 různých lokalitách. Vše začalo již vloni v srpnu čtyřiceti pěti předkoly, dále pokračovalo podzimními čtyřiceti šesti kvalifikacemi a vyvrcholilo na jaře 2019 šesti finálovými turnaji. Byl to doslova fotbalový maratón, kterého se dle systému IS FAČR zúčastnilo více než 12.000 hráčů.

Jako každý rok, tak i letos bylo vyvrcholením celého ročníku právě šest finálových turnajů, které se odehrály podle věkových kategoriích v Roudnici nad Labem, v Šumperku, v Hradci Králové, ve Vysokém Mýtě, v Příbrami a v Chomutově. Během víkendů se vždy utkalo o titul 24 nejlepších týmů dané kategorie. Neskutečnou bilanci měly týmy AC Sparta Praha, které obsadily 3x 1.místo, 2x 2.místo a 1x 3.místo. Zaslouženě tak získaly titul celkového vítěze Ondrášovka cupu 2018/19. Na druhém místě skončila SK Slavia Praha a třetí FK Mladá Boleslav.

To, jaký význam představuje Ondrášovka cup v mládežnickém fotbale, potvrzuje mimo jiné i nespočet hostů a patronů, kteří se účastnili finálových turnajů. Mladí fotbalisté tak měli možnost potkat Tomáše Ujfalušiho, Jaromíra Blažka, Jiřího Kotrbu, Karla Poborského, Petra Koubu, Radka Bejbla, Luboše Kozla, Karla Krejčího, Václava Kotala, Vernera Ličku, Marka Kuliče, Marka Heinze a mnoho dalších. Samozřejmě nechyběl ani Jan Matoušek, oficiální tvář letošního ročníku, Jakub Kohák, dlouholetý patron. Moderátorem byl jako vždy Pavel Čapek, který účastníky provázel všemi aktivitami v průběhu celého roku.

Novinkou na letošních finálových turnajích byla vložená driblingová soutěž Top4football challenge, v které mohli mladí fotbalisté ukázat své driblingové dovednosti, a to vše pod dohledem Honzy Webera, několikanásobného mistra světa i republiky ve freestylu. Nechyběly ani pravidelné komentované zápasy Pavlem Čapkem a jeho hosty. Poprvé v sedmileté historii Ondrášovka cupu se konal finálový turnaj na prvoligovém hřišti. Byl to turnaj kategorie U9 v Příbrami. I to byl určitě zážitek a zkušenost pro všechny mladé fotbalisty.

Důležitým krokem právě proběhlého ročníku bylo navázání spolupráce s ČT sport. „Ondrášovka cup si vybudoval za sedm let důležité postavení v českém mládežnickým fotbale, proto jsme na začátku roku započali jednání s redakcí ČT sport o možné spolupráci," říká Libor Duba, generální ředitel ONDRÁŠOVKA, a.s.

„Jsme velmi rádi, že se nám letos podařilo zrealizovat první kroky vzájemné spolupráce. Z každého finálového turnaje jsme odvysílali živé vstupy a zároveň obsáhlou reportáž po každém hracím víkendu. To je cesta, jak ukázat všem divákům a fanouškům širokou a kvalitní mládežnickou fotbalovou základnu v České republice. To je jeden z hlavních cílů celého projektu – podporovat právě mládežnickou základnu. V dalším ročníku bychom rádi spolupráci s Českou televizí ještě více rozšířili," dodává Libor Duba.

Sotva však skončil poslední finálový turnaj letošního ročníku, započaly přípravy na nadcházející ročník. Již nyní probíhá registrace týmů a na přelomu srpna a září už čekají na první účastníky předkola. Očekává se více než 800 týmů. Takže se máme všichni opět na co těšit.