13. 7. 2020

AC Sparta Praha celkovým vítězem Ondrášovka Cupu 2019/2020

Šest finálových turnajů, které proběhly v neuvěřitelně krátkém období pouhých sedmnácti dní, rozhodlo o celkovém vítězi letošního ročníku Ondrášovka Cupu.

Titul obhájili mladí fotbalisté AC Sparta Praha, když její týmy skončily ve všech finálových turnajích na medailových pozicích. Druhá příčka patří Zbrojovce Brno a bronz putuje do FC Slovácko.

Ondrášovka Cup, oficiální pohár mládeže FAČR věkových kategorií U8-U13, má za sebou již osmý ročník. Tento projekt patří k největším fotbalovým mládežnickým projektům, a to nejen v České republice. Do právě skončeného ročníku bylo přihlášeno 803 týmů. Odehrálo se celkem 187 turnajů v 76 různých lokalitách.

Boje o pohár začaly už loni v srpnu 58 turnaji v I. předkole, na něž navázalo II. předkolo s dalšími 75 turnaji. Na podzim Ondrášovka Cup pokračoval 48 kvalifikacemi a vše vyvrcholilo letos na jaře 6 finálovými turnaji. Byl to opět fotbalový maratón, kterého se dle systému IS FAČR zúčastnilo více než 16 200 hráčů a hráček.

Letošní finálové turnaje byly poznamenány koronavirem, stejně jako fungování celé společnosti. Před organizátory vyrostla velká výzva. Operativně vymyslet a dohodnout novou termínovou listinu, předělat kompletní logistiku, domluvit všechny týmy v koordinaci s FAČR, prodiskutovat s hygienickými stanicemi všechna opatření.

Přes veškeré překážky, včetně problematického počasí, se finálové turnaje podařilo zorganizovat, čímž se Ondrášovka Cup zařadil, společně s první a druhou fotbalovou ligou a MOL Cupem, na seznam jediných letošních dokončených fotbalových oficiálních soutěží.

Hostitelskými městy finálových turnajů byly letos Šumperk, Vysoké Mýto, Hradec Králové, Tábor a dvakrát Benešov. Během dvoudenních klání se vždy utkalo o titul 24 týmů dané kategorie.

Bezkonkurenční bilanci měly týmy AC Sparta Praha, které obsadily 3x 1.místo, 2x 2.místo a 1x 3.místo. Zaslouženě tak získaly titul celkového vítěze Ondrášovka cupu 2019/20. Na druhém místě skončila FC Zbrojovka Brno a třetí FC Slovácko.

Bezprostředně po skončení letošního Ondrášovka Cupu už jsou v plném proudu přípravy nového ročníku 2020/21, jehož slavnostní zahájení se uskuteční 2. září.

V Komárově u Hořovic se v nově vzniklém Ondrášovka Superpoháru utká vítěz Ondrášovka Cupu U13, tzn. AC Sparta Praha, toho času už jako U14, s výběrem Akademií FAČR. Po tomto utkání nastoupí tým REAL TOP Praha k exhibičnímu utkání, jehož výtěžek se použije na charitativní účely.

Dokument o finálových turnajích Ondrášovka Cupu odvysílal také stanice ČT sport, záznam tohoto pořadu najdete ZDE.