22. 3. 2019

Abu Dhabí hostilo Světové speciální hry, česká výprava získala 21 medailí

Více než 7500 sportovců ze 170 zemí se sešlo na Světových speciálních hrách, které ve dnech 14. - 21. 3. 2019 hostily Spojené arabské emiráty v metropolích dvou emirátů, v Abu Dhabí a Dubaji.

Součástí české výpravy, která byla složená z 64 sportovců účastnících se 9 různých sportů, byl také jedenáctičlenný fotbalový tým, který přijel obhajovat stříbrné medaile z her v roce 2015 v Los Angeles ve sjednoceném fotbale, který se hraje v počtu 6+1 a na hřišti jsou vždy tři sportovci s mentálním hendikepem a tři zdraví sportovci, tzv. partneři. Jednotlivé týmy jsou vždy před zahájením turnaje rozděleny do skupin podle výkonnosti.

Český tým byl po rozřazovacích utkáních, která určitě složení skupin podle podobné kvality týmů, zařazen do skupiny s Belgií, Japonskem, Burkinou Faso a Haity. Na první pohled přijatelná skupina byla nakonec nad síly českého výběru, který i přes veškerou snahu nezískal ve skupině ani bod a obsadil páté místo. Obhajoba stříbrné medaile ze Světových her 2015 v Los Angeles se tak bohužel nepodařila.

,,Naši soupeři ve skupině byli velmi kvalitní a i když musím naše hráče pochválit za přístup, bojovnost a především fair play vystupování, na více než páte místo ve skupině to bohužel nestačilo, což je určitě výsledek za naším očekáváním. Pro nás všechny to i tak byla úžasná sportovní i životní zkušenost, která především sportovcům předá spoustů zážitků, emocí i vzpomínek, kterých ve svých životech často mnoho nemají a sport jim je přináší," řekl k vystoupení týmu a samotným hrám David Bělůnek, trenér fotbalového týmu.

Na utkáních českého týmu byla přítomna i Michaela Veselá, manažerka sociálních projektů FAČR, která zhodnotila nejen vystoupení našci hráčů. „V rámci fotbalových utkání našeho týmu, ale i u dalších sportů, jsme viděli neuvěřitelnou bojovnost a obrovské nasazení všech sportovců. Musím říct, že u Speciálních olympiád se v žádném případě nejedná pouze o sociální rozměr akce, sportovci předváděli opravdu skvělé výkony.“

VÝSLEDKY ČESKÉHO TÝMU VE SKUPINĚ
ČR - Belgie  3:6
ČR - Japonsko  1:5
ČR - Burkina Faso  1:9
ČR - HaitI  0:5

TABULKA 4. SKUPINY

1. HAITI     4   4   0   0   12 BODŮ
2. BELGIE     4   2   1   1   7 BODŮ
3. BURKINA FASO     4   2   2   0   6 BODŮ
4. JAPONSKO     4   1   2   1   4 BODY
5. ČESKÁ REPUBLIKA     4   0   4   0   0 BODŮ  

 

Velmi dobré sportovní úrovně si všiml i Michal Blažej z Grassroots úseku FAČR. ,,Na světových speciálních hrách jsem již podruhé a musím říct, že za ty čtyři roky šla sportovní úroveň velmi nahoru. Především mezi partnery, tedy zdravými hráči, byli k vidění opravdu šikovní fotbalisté, kvalitní výkony předváděla ale i spousta hráčů s mentálním handikepem. Na hřištích tak byly k vidění opravdu hezké akce a fotbalové momenty a na rovinu se přiznávám, že některé bych na této úrovni vůbec nečekal," zhodnotil sportovní stránku Michal Blažej.

 

Celkově byla ale česká výprava velmi úspěšná, protože na Světových letních hrách Speciálních olympiád získala fantastických 21 medailových umístění, konkrétně 10 zlatých, 7 stříbrných a 4 bronzové.

Světové speciální hry - Abu Dhabí 2019